"nekl pogny asszonyok dalolsbl szletett a magyar nyelv.
A csodaszarvas rzta le agancsval az erd kszereit, a piros bogykat, hogy szp magyar szavak legyenek bellk."
Flre, kislelkek, akik mostan is mg Ktelkedni tudtok a jv felett, Kik nem hiszitek, hogy egy ers istensg rzi gondosan a magyar nemzetet!
l az a magyarok istene, haznkat
tlelve tartja atyai keze;
Midn minket annyi ellensges szzad
Ostromolt vak dhhel: vdelmeze.
Az idk, a npek ktelen viharja
Elfujt volna minket, mint egy porszemet,
De szent palstja szrnyt rnk takarta,
S tombolt a vihar, de csak fejnk felett.
Nzzetek bel a trtnet knyvbe,
Mindentt megltni vezrnyomdokt,
Mint a folyvzen ltal a nap kpe,
thuzdik rajta aranyhd gyannt.
Igy keresztlltnk hosszu ezer vet;
Ezer vig azrt tartott volna meg,
Hogy most, amidn mr elrtk a rvet,
Az uts habok eltemessenek?
Ne gondoljuk ezt, ne kromoljuk tet,
Mert kromls, rla ilyet tenni fel,
Nem hogy egy isten, de mg ember sem zhet
Ily gunyos jtkot gyermekeivel!
A magyar nemzetnek volt nagy s sok vtke,
S bntetseit mr tszenvedte ;
De ernye is volt, s jutalmat rte
Mg nem nyert... jutalma lesz majd a jv.
lni fogsz, hazm, mert lned kell... dicssg
s boldogsg lszen a te leted...
Vget r mr a htkznapi veszdsg,
Vrd rmmel a szp derlt nnepet!
Erdlyben nttem emberr, a kolozsvri Reformtus Kollgiumban. A vros lakossgnak nagy rsze mg magyar volt akkor, de voltak az osztlytrsaim kztt zsidk is, bven. Mr dikkoromban elkezdtem rni. Verseim s elbeszlseim megjelentek olykor Erdly legnagyobb napilapjban, a kolozsvri Ellenzkben, s gy bejratos voltam a szerkesztsgbe is, ahol bartsgba kerltem Indig Ottval, Hunyady Sndorral s Ligeti Ernvel, kik vletlenl mindhrman zsidnak szlettek. Ennek akkoriban nem sok jelentsge volt, mert elssorban mind erdlyiek s magyarok voltunk, romn megszlls alatt. Ott kezdte el plyafutst egy msik zsid gyerek is, Havas Emil, aki egy szp napon bejelentette: „Nem grclk n itt tovbb, hanem kimegyek Amerikba, s ott leszek jsgr.”
Mg aznap dlutn tment a New York nevezet kvhzba, ahol a romn egyetemi hallgatknak kln trzsasztaluk volt, s szembekpte az ifjsgi elnkt. A felmrgesedett dikok jl elvertk, s msnap mr harsogta a nagy hrt a vilg minden rdija: zsidvers Romniban, lik a zsidkat Kolozsvrott! Kt napra r ott volt a repljegy a Havas Emil zsebben, s replt New Yorkba, ahol lls vrt r a New York Timesnl.
Nagy csoda volt ez, sokat beszltek rla, de aztn a magyarellenes hangulat egyre srbb magyarverseket eredmnyezett, ezekrl azonban nem tettek emltst sem a rdi, sem az idegen nyelv jsgok, s Erdly magyarjainak nem volt hova meneklnik elle. Helyzetnk egyre romlott, s vgl is rnk szakadt a msodik vilghbor. Aztn a nmetek megkezdtk sszefogdosni a zsidkat, mi meg prbltuk elrejtegetni a szerencstleneket~ ahogy lehetett. Behvtak katonnak s mentnk hbort csinlni. Flfordult a vilg. Millik pusztultak el, millik vltak fldnfutkk.
Engem Bajorfldre sodort a vihar, ott nyomorogtam nehny vig, majd Hamburgban lettem jjelir. Kzben megrtam nehny knyvet is. Ebben az idben jelent meg egy aprcska elbeszlsem, Kicsi Anna srkeresztje cmmel, melyben sz van egy zsid boltosrl, akit elrejt a falu, s amikor rzdulnak a muszkk a hzakra, szaladnak az emberek a zsidhoz segtsgrt, de annak nincs ideje, mert a kommunista prtot kell megszervezze a vrosban. Alig jelent meg ez az elbeszls, mris nekem estek: „Antiszemita uszts! Antiszemita nci! Hogy mer ilyesmit rni! A zsidk mindg segtettk a npet!”
gy lett bellem elszr antiszemita. Aztn 1950 augusztusban ngy kisfiammal egytt Amerika fldjre lptem. Alig kptt ki magbl a nagy haj, olcs kis New York-i hotelszobmban megjelent Havas Emil. Vgignzett, mintha sohase ltott volna, s kijelentette: „Maga mg fiatalember! rsai utn tbbnek gondoltam. Maga tehetsges! Ezrt elhatroztuk, hogy megmentjk magt. Egy javaslattal jttem.”
A javaslat ez volt: rjak nekik egy knyvet, ahogy azt k kvnjk, s „k” bestsellert csinlnak belle, a Readers Digest is lehozza, s filmet is ksztenek. Arrl azonban, hogy „mikppen kvnjk”, nem volt hajland nyilatkozni. n pedig ragaszkodtam ahhoz, hogy csak gy tudok rni, ha tisztn ltom a tmt. Mg fenyegetni is prblt: „Ha nem fogadja el a javaslatunkat, egyetlen knyve se jelenik meg Amerikban! Mert akr hiszi, akr nem: itt vannak a keznkben a kiadvllalatok, a sajt, a televzi! Amerika azt lt, amit mi akarunk, hogy lsson, azt hall, amit mi akarunk, hogy halljon, s azt olvas, amit mi akarunk, hogy olvasson!”
Nem tudtunk megegyezni, s Havas r haragosan eltvozott. Hamarosan rjttem, hogy igazat mondott. Amikor els kziratomat megkldtem az egyik jl ismert gynknek, nehny nap mlva visszajtt minden magyarzat nlkl. Miutn ez tbbszr is megismtldtt, megalaptottam az Amerikai Magyar Szpmves Czhet, erdlyi mintra, s ksbb a Danubian Press nevezet kiadvllalatot. Vn koromra mindkett megbukott ugyan, de azrt kiadtunk sszesen 22 knyvet magyarul s angolul, s a Transylvanian Quarterly, Hungarian Quarterlys The Central European Forum nevezet folyiratokat. Az antiszemita jelz nagy er itt Amerikban, azt beismerem. Nehz kzdeni ellene. Mindssze az bosszant kiss, hogy nem szolgltam r. Mg csak nem is amiatt blyegeztek meg, amit rtam, hanem azrt, amit nem voltam hajland vaktban megrni.
De ilyen az let! S n inkbb vagyok szegny ember tiszta lelkiismerettel, mint gazdag ember, ki szgyenszemre eladja magt.
Mindegy, kik beszlnek Hazd nevben? Mindegy az is, mit mondanak azok, akik jogosultnak hiszik magukat, a Haza nevben beszlni? Te hallgass csak a Hazdra... Mindig, mindent adjl oda a Hazdnak. A vilgnak nincsen semmifle rtelme szmodra a Hazd nlkl!
Ne vrj jt a hazdtl, s ne sopnkodj, ha megbntanak a Haza nevben. Mindez rdektelen. Egyltaln, semmit ne vrj a Hazdtl. Csak adjl azt, ami a legjobb az letedben. Ez a legfelsbb parancs. Bitang, aki ezt a parancsot nem ismeri.