Indulatok s a solar plexus
A rgi taoistk gy gondoltk, hogy az emberi test nem egy hanem kt agy ellenrzse alatt ll. Az ismert, fejben szkel agyon kvl ltezik mg egy, spedig az alhasban. Tulajdonkppen itt arrl az idegrendszerrl van sz, amely az egsz test aktivitst szablyozza.
Amikor az idegekrl beszlnk, mindig az agy jut esznkbe. De a rgi taoistk a msik agyat ppen olyan fontosnak tartottk. Ma ezt az alhasi idegkzpontot gy hvjuk, hogy ,,plexus solaris". Ez egy fontos idegsejt hlzatbl ll, a mellkasban, a szv alatt s a gyomor mgtt helyezkedik el.
Mivel kzelebb ll az alhasi rszhez, mint az agy, az altesti szervek s a plexus solaris idegei kztti kapcsolat sokkal szorosabb, mint az aggyal. Ezrt hvtk a plexus solarist a rgi taoistk „altesti agynak".
Ez utbbi mkdteti s egyenslyban tartja a bels szervei funkciit. Csak akkor vesszk szre jelenltt, amikor harag, rm, bnat, szerelem, gyllet vagy ms ers rzelemfog el, ami a bels szervekbl ered. Az rzelmek akkor szletnek, amikor valami megzavarja a bels szerveket, de rezni a plexus solarisban rezzk, s fiziolgiai reakcikban nyilvnulnak meg.
A taoista elmletben az rzelmek szletse s szlelse inkbb az altest tjknak feladata, mint az agy. Az agy inkbb egy knyvtrfle, ahol minden adat (lettapasztalat, nevels, ismeretek stb.) elraktrozdik. Modern szavakkal gy mondannk, hogy egy kzponti szmtgpre emlkeztet.
A plexus solaris mkdse minden altesti szervet rint. A taoistk szerint az izgalom a szvvel ll kapcsolatban; a harag a mjjal; a nyugtalansg a lppel s a hasnylmiriggyel, a bnat a tdvel; a flelem a vesvel. Az t elem elmiele szerint a tlzott izgalom rt a vkonyblnek, a nemi szerveknek, szvnek s a vrednyeknek; a harag megzavarja az idegrendszert, a mjat s az ept; a nyugtalansg vagy a tlzott lelkiismeretessg az izmokat, a gyomrot, a lpet s a hasnylmirigyet; a tl sok bnat a tdre hat, a vastagblre, a brre s a hajra; a nagy flelem a csontrendszerre, a vesre s a hlyagra. De ez termszetesen nem jelenti azt, hogy az indulatok krosak a szervezetre. A plexus solaris az els lncszem, amely a szerveken keresztl befolyst gyakorol. Ha ezek a szervek egszsgesek s rendesen mkdnek, az indulatok is termszetesen azz vlnak. A bels bkt nem tudja befolysolni a gondolat vagy a logika. Ezt csupn egy olyan er kpes irnytani, ami fggetlen a gondolattl.
Amikor jl mkdik a plexus solaris, a bels szervek hamarosan tlteszik magukat az izgalmakon s tovbbra is jl funkcionlnak. De ha felborul az egyensly, akkor lmatlansg, magas vrnyoms, rbetegsgek, szvgyengesg vagy krzis, infarktus kvetkezik be; bronchitis ami krnikuss vlik, nyomblfertzs, szoruls, hasmens, impotencia, mensturcis fjdalmak s ms egyb ehhez kapcsold bajok lphetnek fel.
Hogyan zavarhat meg a plexus solaris egyenslya? A taoistk szerint az jszlttnl, az altesti msodik "agy"-nak sokkal nagyobb szerepe van, mint a fejben lvnek. Az agyuk mg rintetlen, mentes minden informcitl amit pedig a felnttek rendkvl fontosnak s kvetendnek tallnak; s nem szenvednek olyan betegsgben, ami a felntteket akr meg is lheti. A mestersges nevels s az lettapasztalatok rvn az agy fejldse lassan megindul. Egyes kultrk lobban rtkelik az adatgyjtst, a memria fejlesztst, a racionlis agymkdst mint a bels (rzelmi) fejlesztst. Ez oda vezet, hogy visszaszorul az altesti agy, majd feledsbe is merl. Ekkor vlik az agy nagy knyvtrr, ahol minden informci lerakdik (az agy trfogata mind nagyobb is lesz).
Ezzel testi s szellemi betegsgek sorozata jrhat egytt azok, melyeket fent mr felsoroltunk, melyeket a modern idk betegsgeinek neveznek. Valdi rzelmeik tagadsval az emberek a plexus solaris mkdsnek ltezst tagadjk s ez egytt jr a szervek mkdsnek zavarval s az let megrvidlsvel. A plexus solaris sorvadsnak legegyrtelmbb jele a has tlfesztettsge, melynek oka, hogy ott halott sejtek gylnek ssze, s egyb selejtanyag is sszpontosul. Mindez azt jelzi, hogy a plexus solaris elsorvadsa elrehaladott llapotban van. A nagy has s az ezzel jr egyb panaszok nem az egszsges gyereket jellemzik.
A valdi indulatok inkbb a plexus solarisban tallhatk mint az agyban. Ez utbbi csak az emlkeket rgzti. Gyakran arra tantanak, hogyan fojtsuk el indulatainkat sszel, vagyis gondolkodssal. Pedig ezzel megakadlyozzuk a plexus solaris mkdst. A fizika trvnye szerint, minl nagyobb a nyoms, annl tbb eslye van a robbansnak. Ezrt az elfojtssal elsegtjk a testi s pszicholgiai problmk megjelenst, s a tiszta agy emelte szp plet sszeomlik. Amikor a szervezetet fenntart szervek mr nem mkdnek normlisan, zavaross vlnak az agyban trolt adatok s elkdstik a vals blcsessget s az intelligencit. Ha meg vizsgljuk jelenlegi trsadalmunkat, megllapthatjuk, hogy az sz felhasznlsa az indulatok visszaszortsra milyen rendkvl kros.
Ennek nyomn alakult ki nagyon sok egyn testi s pszicholgiai betegsge.
(rszlet: dr. Stephen T. Csang, Az ngygts teljes rendszere knyvbl)
Forrs: Ezotop
|